Yeni Mahalle 5122 Sk. No:12/C - Çayırova/KOCAELİ
0542 743 8087

Kartuş & Toner

Created with Sketch.

Kartuş Ve Toner İçerisindeki Mürekkep Farkı

Bilindiği gibi kartuş ya da toner içerisinde kullanılan mürekkepler ısıya karşı bir duyarlılık gösteriyor. Lazer yazıcı sistemlerinde kullanılan mürekkep toner tozu olarak adlandırılıyor. Toner tozu mıknatıslanma gibi bir özellik barındırıyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan mürekkep ise sıvı bir kıvama sahip.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Yazıcı içerisinde kullanılan mürekkep inkjet adını taşıyor. Kartuşun içerisinde bir rezidans mevcut ve bu rezidansın görevi kartuşa ısı vermek. Rezidansın sağladığı ısı mürekkebin, gözle görünmeyecek kadar küçük olan deliklerden kağıda püskürmesini sağlıyor. Bir mekanizma çerçevesinde gerçekleşen bu devinim yatak formda, sağa sola gidip gelmesi şeklinde işliyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar en temel şekli ile bu prensiple çalışıyor.

Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır?

Lazer yazıcılar bildiğiniz gibi toner ile çalışıyor. En basit şekli ile bir fotoğraf makinesi gibi baskı yapma sistemine sahip. Fotoğraf makinesi benzetmesi yapmamızın nedeni, toner üzerinde fotoğraf makinelerinde bulunan parçaların büyük bölümünün bulunuyor olmasıdır. Bir kopyalama sistemi ile baskı yapar ve daha hızlı çıktı almanızın nedeni de budur. Lazer yazıcılardaki tonerler, toner haznesi ve yazdırmayı sağlayan parçalar (blade, drum, manyetik silindir vs) olmak üzere toplam iki bölümden oluşuyor. Toner tozları baskı formunda kağıt üzerine aktarılıyor.